top of page
Search
  • Writer's picturePredrag Agatonović

Uživajte u procesu učenja!


Prvi čas mačevanja

Mesec i po dana je prošlo kako smo započeli treninge sa prvom grupom ljudi koji su odlučili da krenu putem majstorstva u našoj školi mačevanja. Teško bih mogao rečima opisati koliko sam ponosan na ove vrle ljude koji su savladali prve korake i time stekli uslov da nastave da se bave ovom prefinjenom veštinom. Sada smo nastavili sa treninzima u sali. Stavili smo maske, uzeli mačeve u ruke i veština je postala ozbiljnija, vežbe i treninzi komplikovaniji, ali ono što bih voleo jeste da ne zaboravite da se suštinski i nije mnogo promenilo. Mačevanje se samo prebacilo u novu dimenziju sa novim izazovima.Da li ste nekada uopšte razmišljali o osećanjima kroz koje prolazite dok trenirate ili učite nešto novo? Ovo se ne odnosi striktno na mačevanje već na bavljenje bilo čime u životu. Da li ste ikada bili svesni tih osećanja? Da li ste svesni svog izraza na licu dok sa mukom pokušavate da savladate određenu tehniku ili pokret? Možda ovo deluje i pomalno banalno ali naše emotivno stanje dok učimo ili savladavamo nešto novo ima direktan uticaj kako će naš mozak uopšte prihvatiti informaciju.


Ovo se najbolje može videti tokom perioda ispita na fakultetu i školi. A nešto slično sam imao prilike da primetim i pred prvo polaganje praktičkog i teorijskog ispita u našoj školi mačevanja. U svakoj veštini izuzetno je lako zaneti se u životni šablon "Slaviću kada položim ovaj ispit" ili "Biću srećan kada dovedem ovaj pokret do perfekcije". Problem sa ovakvim stavom je što su to samo prolazni trenuci koje ne bi trebali da jurimo u nečemu što je zapravo kontinuitet vežbanja.


Majstorstvo i jeste jedno veliko putovanje, a nikako cilj.


Brojna naučna istraživanja su dokazala da time što omogućavamo sebi da se osećamo dobro pre postizanja nekog cilja značajno pomažemo sebi da do tog cilja i dođemo. Ljudi koji dozvole sebi da uživaju u samom procesu postizanja nekog cilja ili učenja mnogo lakše savladavaju prepreke na koje nailaze.


Kada sledeći put budete na času ili pokušavte da savladate neku novu veštinu, zastanite za trenutak i dozvolite sebi da uživate u svakom pokretu koje vaše telo pravi. Uzmite trenutak za sebe i proslavite sve što ste uradili dobro do sada, setite se procesa učenja i budite srećni u jednostavnoj činjenici da ste nekolicina ljudi na ovom svetu koja je rešila da nauči veštinu mačevanja.
U nekom od narednih postova pokušaću da razradim ovu temu i razloge zbog kojih ne dozvoljavamo sebi da uživamo.


Predrag Agatonović

380 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page