top of page
Search
Writer's picturePredrag Agatonović

Neka vam trening bude normalna rutina

“Nije dovoljno posaditi, treba i zalivati.”



Kraj godine je uvek nezgodno vreme za trening. Previše poslova koje treba zatvoriti pre kraja godine, pa slave i proslave. Cela atmosfera je zasićena jednom novogodišnjom idilom koja i postoji da bi se čovek okrenuo malo i drugima, a ne samo sebi. Zato je ovo vreme obično vreme darivanja. Ali u ovakvim trenucima uvek postoji opasnost da se lagodna opuštenost produži u nedogled i potencijalno ugrozi sav trud koji ste uložili u toku prethodne godine. Posvetite se u ovom periodu ljudima koje volite, ali ne zaboravljajte obećanja i ciljeve date sebi.


Zato sam sebi na početku godine postavio zadatak da kompletiram jedan izazov koji se u organizaciji Devona Bormana održava zadnjih sedam godina. Reč je o “30 OD 30 – MAČEVALAČKI IZAZOV” (“30 OF 30 – SWORDPLAY CHALENGE”). I ranijih godina sam planirao da ispunim ovaj izazov, ali su me nekako uvek razlozi iz prvog pasusa odvraćali od zadatog plana. Danas je jedanaesti dan kako ispunjavam ovaj izazov i upravo je on inspiracija da napišem nešto o rutini treninga.


Redovan trening je važniji od količine treninga. Deset minuta vežbe dnevno može biti korisnije na dugoročnom planu nego tri sata jednom mesečno. Ovo je posebno važno kada se upoznajemo i spoznajemo novu veštinu. Držanje te veštine aktivnom u delu mozga omogućava vam da se ozbiljnije posvetite istinskom proučavanju te veštine. Samim tim bićete i spremniji za primanje novih informacija što će ponovo omogućiti da podignete nivo lične uvežbanosti.



Lično sam uvek smatrao da je deset minuta treninga dnevno mnogo bolje nego provesti dan bez treninga. Ovakav režim se lako završava, jednostavno se uklapa u često prenatrpan dnevni raspored i odlična je veza između klasičnih višečasovnih treninga. Istina je da se u ovakvom režimu nećete oznojiti, niti ćete dramatično povećati nivo svoje tehničke uvežbanosti, ali će vam sigurno pomoći da stečeno znanje održite u do trenutka kada ćete uložiti ozbiljan napor. Svakako da je desetominutna rutina samo jedan od vremenskih primera i istina je da postoji bezbroj različitih ritmova za vežbu koja često ne mora biti samo fizička. Čitanje teksta o nekoj vežbi je jednako važna priprema kao i bilo koja fizička vežba. Ipak, savet je da pronađete jedan određen ritam i da ga pratite. Napravite sistem koji vam kontinualno pomaže da održite znanje, formu ili veštinu. Jednostavno, neka vam tih deset minuta postane normalna rutina, a u nastavu ću proći kroz nekoliko saveta kako da sve ostvarite.



Vežbajte dok gledate TV

YouTube je odlična baza interesantnih diskusija i emisija sa raznovrsnim temama. Od politike do naučnih emisija ovo mi je postao jedan od izvora znanja o svetu i trendovima. S obzirom da na tim emisijama nije mnogo bitno šta se vizualno dešava na ekranu ovo se ispostavilo kao izuzetna prilika da uradim nešto korisno za svoj um i telo. Jednostavno sam iskoristio vreme dok slušam intelektualne rasprave da odradim setove fizičkih vežbi. Iako ne preporučujem da radite trening koji zahteva malo više koncentracije bilo kakva vrsta fizičkog treninga će se odlično uklopiti u ovu šemu.

Za neke vežbe koje zahtevaju više koncentracije preporučujem da iste odradite uz filmski program. Filmovi i serije su ionako postale prezasićene desetominutnim reklamnim programom. Umesto da premotavate te iste reklame ili besumučno vrtite druge kanale iskoristite to vreme za vežbu.



Koristite kalendar

Kalendar je inače odlična pomoć u planiranju. Prateći blog jednog fitnes trenera shvatio sam koliko je važno postaviti redovan ritam. Pola sata treninga tri puta nedeljno je bilo sjajno, ali sam pravi osećaj da radim nešto korisno za sebe dobio tek kada sam te rutine postavio da radim uvek istim danima između redovnih dugih treninga. Ovaj način planiranja mi je omogućio da u danima koje sam postavio za odmor ubacim rutinu čitanja knjiga i tekstova često vezanih za tehniku koju sam proučavao. Sve je ovo mnogo ostvarivije ako postavite mesečni plan.



Pronađite partnera za trening

Ovo ne znači da nužno nađete osobu sa kojom ćete ići u teretanu. Pronađite partnera sa kojim možete da podelite rutinu. Javljajte se jedan drugom i proveravajte da ste izavršili dnevni plan. Sa prijateljima sve sve uvek lakše i bolje jer vas oni i mentalno guraju da ispunite rutinu.



Na kraju ako pokušavate da se ozbiljno bavite nekom veštinom potrudite se da zaista budete iskreni prema sebi. Pronađite ritam treninga i vežbi koji će vama odgovarati. Ako propustite neku rutinu nemojte tražiti izgovore nego se vratite rasporedu. Sa željom da u mesecima koji dolaze uživate u napretku svog dugoročnog rada, želim svima srećnu Novu 2020. godinu!


Učenik mačevanja,

Predrag Agatonović

436 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page