Mačevalac
"Stav mirno, leva ruka na leđa, kao da hoćeš da se uhvatiš za pojas. Diši pravilno, duboko, ne previše, ne želimo da se onesvestiš. Sada uspravi desnu ruku, zglobovi moraju da ti budu opušteni, sinko. To što držiš nije štap za šetnju, već rapir oružje džentlmena. Taaaako, sad se lagano okreni, na prstima, podigni se, oseti se laganim. Ples, balet i mačevanje su veoma slični, ovo je elegantna veština, moraš da plešeš.
Olabavi zglob, ne steži celom šakom! Nema potrebe, taj ukrasni balčak služi nečemu, pridržava dršku od rapira da ne sklizne, dovoljno je dva prsta da ti oružje ne ispadne, kada izmahuješ dodaj i kažiprst i pojačaj pritisak palcem. Tako, tako, neka ti pokreti teku, mekano, nežno, vidi kako vrh rapira pleše. Manje osmice, pravi manje osmice, tako ćeš brže da naciljaš. Ne, ne tako, šire, vrti ga šire. Ako su ti pokreti suviše kruti, neprijatelj će znati gde želiš da gađaš. Pleši, sad je tu, sad je tamo, budi neuhvatljiv, nepredvidiv. Hm, vidim da si se već umorio. Ajde, sevaj, idi razmrdaj se, vežbe disanja, opusti se i zagrej se ponovo. Čim ti pokreti postanu isprekidani i kruti, to je znak da si previše napet, a to opet znači da si se zamorio."
Svake godine, već pet godina, slušam istu priču mog učitelja. U početku sam mislio da me iskušava, da želi da proveri moju rešenost da postanem mačevalac. Stalno ponavljanje u krug istih vežbi čini me pomalo nervoznim. Kao da gubim vreme, kao da majstor Nikolo ne želi da mi kaže da sam u stvari beznadežno netalentovan, spor i glup za ovu veštinu. Konačno sam rešio da prekinem tu misteriju i suočim se s tim naduvenim matorcem.
Naravno, počeo je nanovo sa svojim filozovskim predavanjima o tome kako je to prirodno: vežbaš, vežbaš, a sve ti se čini da nigde ne napreduješ a onda, odjednom si sve bolji i bolji, sve si brži, da bi na kraju shvatio da nisi nigde odmakao i da ti tek predstoji rad. Govorio je o iskrenoj želji I o poniznom radu, govorio je o upornosti i neumornom putu majstora koji se iznova i iznova vraća na nulu i uči svoj zanat od počketka.
Odgurnuo sam staroga Nikola i sa masnom psovkom napustio dvorište i školu mačevanja. Želeo sam da mi se isplate ovolike godine učenja i vežbanja. Poželeo sam uzbuđenje borbe, pravog duela, u zoru, i straha u očima protivnika, mirisa znoja i krvi, života o kome sam sanjao još od prve lekcije mačevanja.
Tako je i bilo. Moji suparnici su se ređali u prašini ispred mojih nogu. Znao sam da su to sve sitni oficirčići i seoski sanjari. Znao sam da me tek u Gradu čeka pravi izazov, pravo borbeno krštenje. Ali, osetio sam ukus pobede i osetio sam uzbudenje trijumfa nad smrću koja se kao para dizala oko mene iz lokve tople krvi mog nastradalog neprijatelja.
Uskoro je došao preokret. Kao što u duelu posle veštog udarca i finte uvek očekuješ odgovor - riposte, očekivao sam tu promenu sreće. Sledeći protivnk koga sam imao čast, ili bolje reći glupost, da izazovern na dvoboj bio je Karlo Konti lično. Da sam bolje slušao starje, prepoznao bih tog vražjeg izroda po neobičnoj sedoj obrvi i mladežu.
Šta da kažem još? Bio je veoma brz, daleko bolji od mene. Sura hladnoća i proračunatost. Bilo je nečeg ritualnog u njegovim odmerenim koracima i skamenjenom licu. Neko mu je otkrio da sam bio učenik starog Nikola. Sa prezrivim cerekanjem na licu obavestio me je da ću samo zbog toga ostati živ. Izučio je on dobro šta znači paklena škola majstora. Prošao sam sa velikim ožiljkom preko lica, dubokim i bolnim.
Zahvaljujući njemu, shvatio sam šta je mislio majstor kada mi je pričao kako se postaje najbolji, kako se postaje pravi mačevalac.
![Učitelj mačevanja](https://static.wixstatic.com/media/61d3b7_10316cf7e6ee470db0a0ed21df3b37eb~mv2.jpg/v1/fill/w_315,h_471,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/61d3b7_10316cf7e6ee470db0a0ed21df3b37eb~mv2.jpg)
Slika "Učitelj mačevanja"
Muzej umetnosti, Grenobl, Francuska
Dvoboj u Mandžuriji
Tekst preuzet sa web stranice časopisa "Politikin zabavnik"
Autor teksta: Petar Milatović
Kiša je tako lila da se činilo da je i nebo nad Cetinjem proplakalo. Suze, kažu hroničari, nisu krili ni kralj Nikola ni kraljica Milena, bile su vlažne i maramice prinčeva i princeza dok je većina građanstva koristila nadlanice. Bio je 7. april 1911. proleća. U cetinjskoj bolnici „Danilo I”, od posledica skoka s gornjeg sprata Kraljevog dvora, umro je kapetan Aleksandar Lekso Saičić, u trideset osmoj godini. U pogrebnoj povorci koja je dva dana kasnije, praćena državnom muzikom i počasnom jedinicom perjanika, krenula prema groblju, uz dvorsku svitu i diplomatski kor, nemo je koračala masa ljudi.
Na čelu povorke, kao svojevrsna lična karta pokojnika, na nekoliko jastučeta ležali su ordeni i medalje: ruski ordeni svetog Vladimira s mačevima i lentom II stepena, svete Ane I i II stepena, svetog Stanislava s mačevima i lentom II i III stepena, ruska ranjenička medalja, crnogorska medalja za hrabrost i Danilov orden IV stepena, italijanski krst... Zanimljiva zbirka i za heraldičare, rekli bi upućeni. Oni drugi su tada, sva je prilika, među sobom šapatom prepričavali prošlogodišnji događaj koji je došao glave čoveku pred čijom su sabljom i samuraji krili svoj perčin. Pa šta se to tada zbilo?
Muromec novog veka, kako su ga posle dvoboja pod Jun-džu-anom po svom legendarnom junaku Ilji nazvali Rusi, Aleksandar Lekso Saičić čuo je da je vatra zahvatila prizemlje Kraljevog dvora na Cetinju i dotrčao kao bez duše. U opasnosti se našao i gornji sprat, gde su se nalazile mnoge dragocenosti, posebno vredni pokloni crnogorskom dvoru i kralju od mnogih vladara Evrope ali i sveta. I dok se većina snebivala da kroz vatru prizemlja pokuša da se domogne sprata, Lekso je hitro skinuo košulju sa sebe, potopio je u prvoj kofi vode, obmotao oko glave i protrčao kroz plamenove. Odozgo je uspeo da, dobacujući ih ljudima dole, spase gomilu vrednih stvari bez kojih bi, bez ikakve sumnje, današnji brojni posetioci ovog sad Muzeja kralja Nikole ostali uskraćeni za celovitiji uvid u istoriju ovih prostora. A kad je vatra zapretila i njemu samom i kad nije bilo moguće da strči niz stepenice, skočio je na kamenom popločano dvorište i teško povredio oba bubrega.
Dugo je bolovao, mažen i pažen od svih, uz česte posete kralja i njegove porodice, ali leka nije bilo. Umro je čovek čijem su se megdandžijskom umeću javno, pred suprotstavljenim vojskama, naklonili i ruski admiral Roženstvenko i njegov japanski kolega po činu Togo. Pre priče o samom događaju, odnosno dvoboju sa samurajem valja, ubrzanim marševskim korakom, proći Saičićev životopis.
Aleksandar Lekso Saičić rođen je u selu Vinicka pored Berana 5. avgusta 1873. godine na, kako u svom zanimljivom i iscrpnom radu „Crnogorci u rusko-japanskom ratu” piše istoričar dr Đuro Batrićević, ognjištu dostojnog potomka Vuka Brajotića – čuvenog komandanta Vasa Saičića. Osnovnu školu i gimnaziju učio je na Cetinju, kao pitomac tada knjaza Nikole. Gimnaziju je nastavio u Dubrovniku, otkud je stigao u Beograd gde je završio Pešadijsku podoficirsku školu i potom, kao ađutant Vasojevićke brigade, službovao u Crnoj Gori tri godine. Iz tog vremena i potiče priča o njegovim neverovatnim veštinama. Ona kaže da je uzjahivao konja u punom galopu, provlačio se u trku ispod njega, jahao naopačke sabljom sekući zamišljenog protivnika. A na vašarima, kad se iskupi ogroman svet, umeo je često da preskoči i najvećeg konja. Jednom je, ostalo je upamćeno, preleteo dva vola upregnuta u dugačak jaram s ralom. A u planini Turiji, poiznad Rožaja, u mestu Lastovici čobani i danas pokazuju dva kamena belega, granicu koju je nekad nadskočio Lekso Saičić. Preko šest metara.
O veštini kojom je baratao sabljom u narodu su ostale bajke. Jedna kaže da je, na peckanje brata od strica Mila, komandanta Donjovasojevićke brigade, krenuo štapom protiv njegove sablje i začas mu izbio oružje iz ruke. Zatim mu je, pokretom koji je malo ko od prisutnih stigao da vidi, sabljom skinuo dugme košulje ispod grla. Italijanskog učitelja mačevanja na Cetinju ponizio je u dvoboju kad mu je posle nekoliko udaraca izbio oružje iz ruke i naterao ga da pobegne glavom bez obzira, kao dokazano slab nastavnik.
Nameran da se usavršava kao vojnik, otišao je u Carigrad i kao poručnik turske garde službovao tri godine. Odatle se zaputio u Rusiju, gde je ubrzo, početkom februara 1904. godine, buknuo rusko-japanski rat. Prava prilika za vojnika, poručnika, da dotadašnje znanje i veštinu potvrdi na bojnom polju. I potvrdio je tako što je na tom dvogodišnjem vojevanju po krajnjem istoku Rusije zaradio tri teške rane u tri bitke i na grudi stavio pregršt medalja i ordena. Kao da mu ni to nije bilo dovoljno pa se ugnezdio i u narodnoj pesmi a sve zarad dvoboja sa samurajem. A gde se i kako zbio događaj koji su zabeležili i ruski hroničari, svedoci nimalo sjajnog vojevanja svoje vojske?
![Aleksandar Lekso Saičić, ilustracija duela sa samurajem](https://static.wixstatic.com/media/61d3b7_3ab0063edbc946ca81f81801f9407b7b~mv2.jpg/v1/fill/w_592,h_384,al_c,lg_1,q_80,enc_avif,quality_auto/61d3b7_3ab0063edbc946ca81f81801f9407b7b~mv2.jpg)
![Aleksandar Lekso Saiči](https://static.wixstatic.com/media/61d3b7_42f908c62b0b4956a3bcebbd787d767a~mv2.jpg/v1/fill/w_316,h_514,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/61d3b7_42f908c62b0b4956a3bcebbd787d767a~mv2.jpg)